Strona główna   Artykuły
Jesteś tutaj:  Ogrodnictwo > Artykuły

Inne serwisy:
Akwarium.org
Zoosklep.com
Wesela.org
Ekoturystyka.com
Ekoprodukt.com
Ekoproducent.com
 
Zajrzyj tutaj:
Zakładanie ogrodu
Uprawa roślin
Liliowce
Fuksje
Orchidee
Rośliny na balkonie i w domu
Oryginalne rośliny
Kaktusy i sukulenty
4
Zakładanie trawnika
 
Przygotowanie gleby
Jedną z najważniejszych spraw związanych z zakładaniem trawnika jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być przepuszczalne. W związku z tym na glebach gliniastych trzeba domieszać do niej piasku. Najlepiej, żeby wartość pH podłoża wynosiła mniej więcej 6. Jeśli pH w naszym ogrodzie jest inne, to musimy glebę zakwasić przez dodanie torfu wysokiego lub podnieść odczyn dodając wapno. Gleba pod trawnikiem powinna być żyzna, więc jeśli zawiera ona małe ilości próchnicy, należy do niej dodać kompostu. Jeżeli nie spieszy się nam bardzo z zakładaniem trawnika, to możemy w miejscu, w którym ma on rosnąć posadzić ziemniaki. Spowoduje to głębokie spulchnienie i wietrzenie gleby, co uaktywni mikroorganizmy glebowe i w rezultacie zwiększy ilość próchnicy. Wydłuży to jednak przygotowywanie trawnika o rok. Przed siewem całą powierzchnię trawnika należy dokładnie odchwaścić. Można tego dokonać ręcznie lub, jeśli chwastów jest dużo i są trudne do usunięcia, zastosować herbicydy. Trzeba jednak pamiętać, że po zastosowaniu np. preparatu Roundup, nie można nic siać ani sadzić przez 4-6 tygodni. Należy również z powierzchni usunąć wszystkie kamienie. Kiedy już pozbędziemy się chwastów i kamieni, musimy teren, na którym posiejemy trawę skopać, a następnie wyrównać grabiami. Kolejną czynnością, którą należy wykonać jest wałowanie, czyli zagęszczanie gleby. Nie jest do tego konieczny zakup specjalnego wału, wystarczy przywiązać sobie do butów deski i w ten sposób udeptać powierzchnię przyszłego trawnika. Czynnością poprzedzającą siew jest także podlanie podłoża.

Trawniki z rolki
Jeżeli zależy nam na bardzo szybkim założeniu trawnika i dysponujemy większą ilością pieniędzy, to możemy kupić, ostatnio coraz bardziej popularny, trawnik w rolkach. Jego dużą zaletą jest również fakt, że można go zakładać od wiosny do jesieni. Zrolowaną darń trzeba rozwinąć na podłożu (przygotowujemy je w taki sam sposób jak w przypadku tradycyjnego trawnika). O pomoc przy jej układaniu najlepiej poprosić fachowców, gdyż jeśli zostanie to zrobione w nieodpowiedni sposób, murawa będzie nierówna i podzielona na pasy. Po ułożeniu rolek, powierzchnię trawnika należy zwałować i obficie podlać. Pierwsze koszenie powinno się odbyć po dwóch tygodniach od rozwinięcia trawnika.

Dobór mieszanki
Jeszcze przed siewem musimy dobrać sobie odpowiednią mieszankę traw. Wybór zależy od przeznaczenia trawnika i od stanowiska, na którym ma on się mieścić. W handlu dostępne są m.in. mieszanki sportowe (bardzo odporne na deptanie i niszczenie mechaniczne), rekreacyjne, uniwersalne, gazonowe (do mniej intensywnego użytkowanie), przeznaczone na trawniki dekoracyjne oraz specjalne mieszanki charakteryzujące się szybkim wzrostem i krzewieniem przeznaczone na np. place po budowie. W sprzedaży znajdują się również mieszanki renowacyjne, służące do odnawiania zniszczonych trawników.

Siew
Dwa najlepsze terminy na siew trawników przypadają na kwiecień/maj oraz wrzesień/październik. Nasiona powinno się siać rzutowo, na odległość 1-2 metrów przy bezwietrznej pogodzie, stosując siew w dwóch kierunkach (połowę dawki nasion w jednym kierunku, a drugą prostopadle do niego). Można również wykorzystać specjalne siewniki do trawy. Należy nim przejechać obszar dwa razy, wszerz i wzdłuż. Ważne jest, żeby nasiona były posiane odpowiednio gęsto. Na ogół zaleca się 25-30 g na 1 m2. Po wysianiu trzeba teren trawnika należy przegrabić, zakrywając nasiona ziemią. Następnie powinniśmy ponownie wykonać wałowanie. Bardzo ważną sprawą jest utrzymywanie obsianej powierzchni w stanie wilgotnym przez 1-2 tygodnie. Jeśli tego nie dopilnujemy, kiełki, wskutek niedostatku wody, zginą. Pierwszego koszenia dokonujemy wtedy, gdy młoda trawa osiągnie 8-10 cm.
 
Powrót