|
|
|
|
| Skalniaki | | Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. W zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może być zarówno bardzo duży jak i stosunkowo niewielki. Budowa skalniaka jest bardzo prosta.
Stanowisko i podłoże
Na budowę ogrodu skalnego należy przeznaczyć dobrze nasłonecznioną część ogrodu. Większość roślin skalnych wymaga bowiem dużej ilości światła. Gleba w skalniaku powinna być próchnicza i przepuszczalna. Bardzo ważne jest także podłoże pod uprawną warstwą ziemi. Musi ono być przepuszczalne, aby mogło odprowadzać nadmiar wody bez przeszkód. Jeśli gleba ogrodowa jest bardzo ciężka, należy rozluźnić ją przez dodanie piasku lub torfu. Jeśli natomiast jest nazbyt lekka, trzeba domieszać kompostu lub gleby słabo gliniastej.
Ważną sprawą jest także dobór kamieni do skalniaka. W sklepach ogrodniczych dostępne są odłamki piaskowca, tufu, łupka, bazaltu i granitu. Równie dobrze można zastosować jednak zwykłe polne kamienie. Bardzo istotne jest, żeby zdecydować się na jeden rodzaj kamieni, gdyż w innym przypadku nasz ogródek skalny nie będzie wyglądał zbyt dekoracyjnie, a poza tym w naturze wszystkie rodzaje kamieni nie występują naraz.
Budowa
Skalniaki można zakładać wiosną, kiedy ziemia już rozmarzła, jesienią, najpóźniej z początkiem października, żeby rośliny zdążyły się "zadomowić". Można też przygotować stanowisko pod ogródek skalny jesienią, a wiosną dokonać nasadzeń.
Ogród skalny zakładamy na terenie lekko nachylonym w kierunku południowym. Pierwszym etapem budowy jest wykopanie nieregularnego dołu o głębokości 40-50 cm. Na dno kładziemy ok. 15-centymetrową warstwę drenażu. Następnie wsypujemy 25 cm ziemi i układamy na niej kamienie. Wtedy możemy nasz skalniak obsadzić roślinami.
Suchy mur
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego, opisanego wyżej, ogrodu skalnego jest suchy mur. Jest to nic innego jak niski murek zbudowany bez użycia zaprawy murarskiej obsadzony roślinami skalnymi. Doskonale nadaje się on na murek oporowy na skarpach w ogrodach o dużym nachyleniu terenu.
Jeśli mur nie ma być wyższy niż 1 metr, to nie wymaga on betonowego fundamentu. Wystarczy wtedy wykopać płaski rów i wypełnić go piaskiem, który będzie dawał oparcie kamieniom. Na dole najlepiej jest umieszczać najszersze kamienie. Wszystkie kamienie układamy naprzemianlegle, gdyż daje to ciekawy efekt wizualny i czyni konstrukcję stabilniejszą. Na równowagę budowli dobrze wpływa także jej nachylenie do tyłu. Nachylenie ułatwia również odpływ wody. Szczeliny pomiędzy poszczególnymi warstwami kamieni powinny być na tyle duże, żeby zmieściła się w nich gleba wystarczająca dla rosnących w niej roślin.
Mur okrągły
Jest to "zamknięta", okrągła forma suchego muru nadająca się do ogrodów płaskich. Pierwszym etapem budowy muru okrągłego jest wyznaczenie okręgu. Aby to zrobić, należy w środek terenu przeznaczonego na mur zamknięty wbić kołek i przywiązanym do niego sznurkiem określonej długości ostrym kołeczkiem zakreślić na ziemi okrąg. Następnie wzdłuż linii wykopujemy rowek o głębokości 1-2 dłoni i szerokości równej szerokości, jaką będą miały kamienie znajdujące się najniżej. Wypełniamy go piaskiem i rozpoczynamy budowę w górę, środek wypełniając najpierw drenażem, a następnie przepuszczalną, próchniczną glebą.
Rośliny na skalniak
Obsadzając ogródek skalny warto zadbać o to, żeby przez jak najdłuższy okres czasu kwitły na nim jakieś rośliny. Na rabatę skalną nadają się zarówno niewielkie rośliny okrywowe, cebulowe i inne byliny, rośliny jednoroczne, a także trawy (np. trzcinnica, kostrzewa, ostnica) i karłowe iglaki (jałowce, świerki, sosny). Najpiękniejsze rośliny kwitnące wiosną to: smagliczka, gęsiówka, żagwin, floks/płomyk skrzydlasty, skalnica, zawciąg nadmorski, omieg kaukaski, czosnek karatawski. Latem zaś za skalniakach kwitną: dzwonki karpackie, goździki skalne, posłonki, lnice, macierzanki, rojniki i rozchodniki. Z kolei jesienią najlepiej się prezentują: piaskowce, kocimiętka, lepnica, fiołki rogate i karłowe astry.
| | Powrót | |
| | |
|
|